Fota: pexels.com

Fota: pexels.com

Toje, u jakoj pozie śpiać ludzi, zaležyć ad ich indyvidualnych pieravah. Niekatoryja mohuć zasnuć tolki na śpinie, inšyja vybirajuć son na žyvacie. Na žal, nie ŭsie pozy dla snu adnolkava karysnyja.

Najlepšy varyjant — spać, ležačy na śpinie. Miedyki ličać, što takaja poza dapamahaje razhruzić chrybietnik i myšcy, a taksama spryjaje pravilnamu krovazvarotu, i kroŭ u vyniku bieśpieraškodna dasiahaje ŭsich kaniečnaściej. Kali vy śpicie na śpinie, vam nie pryjdziecca turbavacca pra balučyja sutarhi ci aniamieńnie ŭ nahach ci rukach. Bol u śpinie i šyi pamienšaje, u žančyn taksama panizicca vyražanaść pieradmienstrualnaha sindromu.

Piakotka — jašče adno pakazańnie dla snu na śpinie, bo pravilnaja poza dapamoža ablahčyć jaje simptomy. Kali vy śpicie na śpinie, lepš, kab hałava i vierchniaja pałova cieła byli trochi, a nie zanadta ŭźniatyja. Son na śpinie nie daje straŭnikavamu soku traplać u vierchnija siehmienty stravavalnaj sistemy, što i pryvodzić da raźvićcia piakotki.

Ale tym, chto chrapić, spać na śpinie nie varta. U takoj pozie ludzi chrapiać macniej, i rot adkryvajecca, što nie jość norma.

Dla tych, kamu nie varta ci prosta nie padabajecca spać na śpinie, ekśpierty rajać jašče adzin varyjant — son na baku. Hetaja poza asabliva pasuje tym, u kaho balać šyja i śpina, chto chrapić.

U jakoj by pozie my ni spali, jana aznačaje cisk na peŭnuju častku cieła abo na peŭnyja orhany. Naprykład, kali my śpim na pravym baku, cisk zaznaje piečań, kali na levym — serca. Lepš paźbiahać takich poz, kali cisku padviarhajucca chvoryja orhany ci častki cieła. Taksama abaviazkova treba čas ad času mianiać pozy padčas snu.

Ciažarnym žančynam rajać spać na levym baku, i ŭsim budzie karysna kłaści pamiž noh padušku, bo heta dapamahaje razhruzić chrybietnik. Ale nie ŭsio tak dobra: jość danyja, što son na baku pavialičvaje ryzyku źjaŭleńnia marščyn i moža spryjać abvisańniu hrudziej.

Horš za ŭsio, pa mierkavańni ekśpiertaŭ, kali vy budziecie spać na žyvacie. U hetaj pozie tvar pryciskajecca da paduški, i zabieśpiačeńnie kisłarodam parušajecca. Ludzi, jakija rehularna zasynajuć i pračynajucca na žyvacie, časta skardziacca na boli ŭ šyjnym adździele chrybietnika.

Źviarnicie ŭvahu, što zaŭsiody jość vyklučeńni z praviłaŭ. Kab vybrać sabie pozu dla snu, ludziam z defiektami chrybietnika i niekatorymi inšymi prablemami sa zdaroŭjem moža spatrebicca dapamoha doktara.

Čytajcie taksama: Ščaślivy ŭspamin dapamoža vam zasnuć. Voś jak heta pracuje

Jak časta treba mianiać paściel?

Son paśla ježy: nakolki heta zdarovaja zvyčka?

Клас
41
Панылы сорам
9
Ха-ха
7
Ого
7
Сумна
6
Абуральна
13